
DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
23 / 08 / 2026
1. W dzisiejszą niedzielę przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.
2. Przed nami ostatni tydzień sierpnia dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.
3. W jutrzejszy poniedziałek przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
4. W środę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”.
5. W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 czerwca). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę.
W tym tygodniu patronują nam:
– w poniedziałek, 24 sierpnia – Święty Bartłomiej Apostoł (†około 70), powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu, jest uznawany za ewangelizatora Indii i Armenii;
– w czwartek, 27 sierpnia – Święta Monika, matka Świętego Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie;
– w piątek, 28 sierpnia – Święty Augustyn (354-430), syn Świętej Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem, doktor Kościoła.
W sierpniu w Yorku nie ma Mszy św. następna polska Msza św. w Yorku w pierwszą niedzielę września.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
PRZYNALEŻNOŚĆ DO POLSKIEJ PARAFII
Każdy wierzący katolik należy do jakiejś parafii. Polacy przybywający do Anglii tracą oficjalną przynależność do swojej rodzinnej parafii w Polsce. W Anglii stają się członkami Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej po wcześniejszym zapisie .
Tę przynależność do LPMK wypada oficjalnie potwierdzić poprzez wypełnienie formularza „zapis do parafii” – dostępny u księdza.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
PRZYNALEŻNOŚĆ DO POLSKIEJ PARAFII
Każdy wierzący katolik należy do jakiejś parafii. Polacy przybywający do Anglii tracą oficjalną przynależność do swojej rodzinnej parafii w Polsce. W Anglii stają się członkami Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej po wcześniejszym zapisie .
Tę przynależność do LPMK wypada oficjalnie potwierdzić poprzez wypełnienie formularza „zapis do parafii” – dostępny u księdza.
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA: Narzeczeni, którzy przebywają na terenie Anglii lub Walii ponad pół roku, mają obowiązek spisania dokumentów ślubnych tutaj na miejscu bo tutaj jest ich aktualna parafia.
KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI – najbliższy kurs przedmałżeński odbędzie się na jesień.
SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO – proszę o przyjście z aktem urodzenia dziecka 2 miesiące przed ustaloną datą chrztu.
SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA – zazwyczaj przed Mszą Świętą
SAKRAMENT BIERZMOWANIA – bierzmowanie odbyło się 27 marca. Następne zapisy we wrześniu 2027 roku.
I KOMUNIA ŚWIĘTA 2027 – zapisy na komunię we wrześniu.

SPRAWY FINANSOWE
Drodzy Parafianie, nasza parafia utrzymuje się głównie ze zbieranej tacy w czasie niedzielnej Mszy Świętej. Czy finansowo przetrwamy zależy tylko i wyłącznie od Was Drodzy Parafianie. Z tej też racji zachęcam i przypominam, że każdy może wspierać naszą Wspólnotę Parafialną przez składanie dobrowolnej ofiary za pomocą przelewu bankowego. Poniżej podaję numery konta – jeśli ktoś zechce zatroszczyć się o finansowe wsparcie Naszej Parafii.
Dane bankowe parafii:
DANE BANKOWE WSPÓLNOTY:
THE POLISH CATHOLIC MISSION:
SORT CODE: 20-06-10
ACCOUNT NUMBER: 43188620