Ogłoszenia Parafialne

Piąta Niedziela Wielkiego Postu 26 03 2023

1. Dziś, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Modlimy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata (kolekta mszalna). Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.

2. Serdecznie zapraszam na nabożeństwo drogi krzyżowej i Mszę św. z kazaniem  rekolekcyjnym oraz spowiedź: (piątek) od godz. 17.00 okazja do spowiedzi św. 17.30 droga krzyżowa i  Msza św. z kazaniem wielkopostnym.

Na Mszę z kazaniem i drogę krzyżową zapraszam w Yorku w poniedziałek 3 kwietnia na godz. 18.00 i w Scarborough we wtorek  4 kwietnia też na godz. 18.00.

Kazanie i liturgię poprowadzi ks. dr Jan Hadalski. Taca w piątek oraz poniedziałek i wtorek a także druga taca w niedzielę palmową ofiarowana dla ks. pomagającego w naszej parafii.

3. Najbliższa niedziela, 2 kwietnia, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na Mszy Świętej. W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.  Podczas Mszy św. okazja do skorzystania z sakramentu spowiedzi. ( przed Mszą można będzie kupić palmy) w tym dniu przypada 18 rocznica śmieci Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak nazywany jest Sługą Miłosierdzia. Módlmy się przez jego wstawiennictwo o miłosierdzie dla nas i całego świata.

4.  Jałmużna uwalnia od śmierci.  Ona oczyszcza z każdego grzechu.

Woda gasi płonący ogień, a grzechy gładzi jałmużna. Ona oczyszcza z każdego grzechu.

Tegoroczna Jałmużną Wielkopostna zostanie przeznaczona  na pomoc Ukrainie. Pomoc zostanie przekazana przez polski Caritas.

Jałmużnę wielkopostną można złożyć do czarnej skrzyneczki  przy wyjściu z kościoła przez cały okres Wielkiego Postu.

5. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej. 

IINFORMACJE PRAKTYCZNE:

PRZYNALEŻNOŚĆ DO POLSKIEJ PARAFII

Każdy wierzący katolik należy do jakiejś parafii. Polacy przybywający do Anglii tracą oficjalną przynależność do swojej rodzinnej parafii w Polsce. W Anglii stają się członkami Lokalnej Polskiej Misji Katolickiej po wcześniejszym zapisie .

Tę przynależność do LPMK wypada oficjalnie potwierdzić poprzez wypełnienie formularza „zapis do parafii” – dostępny u księdza.

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA: Narzeczeni, którzy przebywają na terenie Anglii lub Walii ponad pół roku, mają obowiązek spisania dokumentów ślubnych tutaj na miejscu bo tutaj jest ich aktualna parafia.

KURS PRZEDMAŁŻEŃSKI –   najbliższy kurs przedmałżeński 18/19 marca.

SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO – proszę o przyjście z aktem urodzenia dziecka

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA – zazwyczaj przed Mszą Świętą

SAKRAMENT BIERZMOWANIA – osoby zainteresowane   zapisy na wiosnę.

I KOMUNIA ŚWIĘTA 2023 – Spotkania przygotowujące zakończyły się.  Uroczystość I-wszej komunii 13.maja 2023 o godz. 12.00 

SPRAWY FINANSOWE

Drodzy Parafianie, nasza parafia utrzymuje się głównie ze zbieranej tacy w czasie niedzielnej Mszy Świętej. Czy finansowo przetrwamy zależy tylko i wyłącznie od Was Drodzy Parafianie. Z tej też racji zachęcam i przypominam, że każdy może wspierać naszą Wspólnotę Parafialną przez składanie dobrowolnej ofiary  za pomocą przelewu bankowego. Poniżej podaję numery konta – jeśli ktoś zechce zatroszczyć się o finansowe wsparcie Naszej Parafii.

Nowe dane bankowe parafii:

DANE BANKOWE WSPÓLNOTY:

THE POLISH CATHOLIC MISSION:

SORT CODE: 20-06-10

ACCOUNT NUMBER: 43188620

Kościół to nie tylko dom z kamienie im złota, Kościół żywy i prawdziwy to jest serc wspólnota… Nie lękajmy się… Zaufajmy Zwycięzcy śmierci, piekła i szatana… On jest blisko wszystkich, którzy z ufnością Go wzywają…

Ks. Mariusz